A MEDhUSA: GREAT! gluténmentes termékeket kizárólag magyar gyártók készítik szigorúan ellenőrzött körülmények között és a legnagyobb minőségbiztostás érdekében csak gyógyszertárakban és webpatikákban érhetőek el. A MEDhUSA: Great! termékek gyógyszerészi gondossággal készülnek garantált minőségben nem csak gluténérzékenyeknek. A termékcsalád legtöbb tagja vegán. Keresd a Patika Garancia logóval ellátott termékeket.
Mi a glutén?
A glutén egy természetes fehérje, amely gabonafélékben (búza, árpa, rozs) fordul elő. Két fehérjének a keveréke, 75%-ban gliadint, 25%-ban glutenint tartalmaz. A glutén minden olyan élelmiszerben megtalálható, amely glutént tartalmazó gabonafélével készült.
Magyarországon kormányrendelet írja elő, hogy a csomagolt élelmiszereken, a vendéglátás és a közétkeztetés területén előállított ételek esetében tájékoztatni kell a fogyasztókat a gluténtartalomról. A glutén jelölése kötelező az élelmiszereken, valamint az étlapokon. A „gluténmentes” megjelölést akkor lehet alkalmazni, ha az élelmiszer glutén tartalma nem több mint 20 mg/kg a végső fogyasztó számára árusított élelmiszerre vonatkoztatva.
A glutén gliadin tartalma felelős a gluténérzékenység kialakulásáért. Az emberi szervezet betolakodóként azonosítja ezt a fehérjét, ami ellen azonnal fellép az immunrendszer. Ez az immunválasz hosszú távon a vékonybél súlyos károsodásához vezethet. A betegség megakadályozza a tápanyagok felszívódását is, ami hiányállapotot idézhet elő.
Cöliákia azaz gluténérzékenység
A gabonafélék több betegség kiváltásában szerepet játszanak. Az egyik legismertebb a cöliákia vagyis gluténérzékenység. A gluténérzékenység egy autoimmun betegség, amely bármelyik életkorban előfordulhat. Kialakulásakor a szervezet a gluténra antitestek termelődésével válaszol. A vékonybél bolyhainak pusztulásával, valamint számos gyomor-bélrendszeren kívüli tünettel, társbetegségekkel járhat.
Nem gyógyítható, élethosszig fennálló állapot, azonban a kórfolyamatot kiváltó tényező ismeretében jól kezelhető. Ha a glutént kizárjuk az étrendből, akkor a kóros folyamat leáll, a bélrendszer regenerálódik, a tünetek megszűnnek. A betegek többsége a „nyomokban glutént tartalmazhat” kifejezésű termékeket sem fogyaszthatja. Ha valakinél megállapítják a gluténérzékenységet, dietetikus segítségével állíthatja össze testreszabott, új étrendjét.
Gluténérzékenység tünetei
Először hirtelen lefogy az érintett, aminek a kísérő tünete a gyomor és emésztőszervi fájdalom, a hasmenés, a fáradékonyság, a hajhullás, puffadás. További tünet lehet a nagyfokú vitaminhiány, vérszegénység, csontritkulás, ízületi és izomfájdalom, ekcéma, valamint 1-es típusú cukorbetegség is kialakulhat. Gluténérzékenység esetén gyermekeknél túlmozgás és a növekedés elmaradása tapasztalható.
Kiegyensúlyozott táplálkozás gluténmentesen
Fontos tudni, hogy sok nyersanyag természetesen gluténmentes, például a nyers gyümölcsök, zöldségek, tej, tőkehúsok, vaj, növényi olajok, így ezeket fogyaszthatja a gluténérzékeny. Ezáltal, és a gluténmentes, barna kenyérlisztkeverékek, gluténmentes magos kenyerek, puffasztott barnarizs, olajos magvak beillesztésével az étrendbe kiegyensúlyozott, rostban gazdag táplálkozás alakítható ki. Emellett az ételek útifű maghéjjal is dúsíthatóak. A búza helyettesítésére a rizs, burgonya, kukorica, szója, cirok, köles, hajdina, quinoa, amarant, bab, szezámmag, sárgaborsó készítményei alkalmasak.
A diéta megtervezésénél figyeljünk arra, hogy a hagyományos élelmiszerek nagy része vagy gluténtartalmú alapanyagból készült, vagy adalékként tartalmazza azt, vagy szennyeződhet gluténnal az előállítás, tárolás során, sőt az étrend-kiegészítők és gyógyszerek is lehetnek glutén tartalmúak, ezért vásárlás előtt alaposan tájékozódjunk! Napjainkban már a gyógyszertárakban is kaphatóak a gluténmentes termékek. Gluténmentes kenyérporok, lisztek, kenyerek, száraztészták, kekszek, zabpelyhek között válogathatunk.