A PG/53 Fertility Tester a családtervezés és fogamzásgátlás ideális eszköze. Alkalmazása egyszerű, teljesen természetes, semmilyen kémiai vagy mechanikus beavatkozást nem igényel, és így semmilyen mellékhatással nem jár. Az eljárás megbízhatóságát klinikai tapasztalatok, ovulációdiagnosztikai módszerekkel (pl. hormonvizsgálat, ultrahang, laparoszkópia, hőmérsékletmérés) végzett összehasonlító vizsgálatok támasztják alá. Ámbár a módszer megbízhatósága megfelelő alkalmazás esetén meghaladja a 90%-ot, a többi természetes módszerhez hasonlóan teljes biztonságot nem nyújthat.
Az első hetekben célszerű a tesztet nyállal és cervix-váladékkal egyaránt elvégezni, hogy mielőbb megfelelő tapasztalatot szerezzünk a mikroszkóp használatával kapcsolatosan.
A tesztet mindig szabad szemmel, tehát szemüveg nélkül végezzük természetes fénynél vagy izzólámpa fényénél. Az utóbbi esetben 30-40 cm-re legyen a mikroszkóp a fényforrástól. A teszt fénycsővilágításnál nem végezhető!
Ügyeljünk arra, hogy a cervix-váladékot középső ujjunkkal megfelelően felnyúlva valóban a méhnyakból, és ne a hüvelynyílás elejéről vegyük.
Ha a hüvelyben bármilyen fertőzés vagy gyulladás gyanúja áll fenn, a tesztet csak nyállal végezzük.
Nyállal ne végezzünk tesztet közvetlenül evés, ivás vagy dohányzás után.
Bármilyen jellegű bizonytalanság esetén kérjük szakorvos vagy védőnő tanácsát.
Figyelem! Fogamzásgátló készítmény használata mellett vagy közvetlenül azt követően, illetve bármilyen jellegű hormonkezelés esetén a teszt egyáltalán nem alkalmazható! A teszt megkezdhetőségét illetően ilyen esetben feltétlenül forduljunk szakorvoshoz.
A törpemikroszkóp alkalmazásának élettani alapja:
A pete- és spermiumsejtek életképessége a méhben 6 napra korlátozza a fogamzásképesség időtartamát, mely a petesejt megérésétől a tüszőrepedést követő 24. óráig tart. Ezt követően a petesejt már nem képes megtermékenyülni. Az ovuláció vizsgálatakor lényeges körülmény, hogy azt egy 48 órás utó-ovulációs időszak követi. Célszerű tehát, ha az ovuláció nyomonkövetésekor a petesejt életképességén túl (első 24 óra) még 24 óra biztonsági időtartamot is figyelembe veszünk.
A ciklus első időszakában a megnövekedett ösztrogénkiválasztás változást okoz a nyál és a méhnyakban keletkező cervix-váladék összetételében és kristályosodási képében. A nyál és a cervix-váladék kristályosodását az ösztrogén hormon jelenléte okozza bizonyos koncentráció elérése után. Ez a hormonkoncentráció, mely a tüszőrepedés előtt 3-4 nappal következik be, és az azt követő 3-4 napig tart, azután csökkenni kezd. A tüszőrepedés során kiválasztott ösztrogén és progeszteron hormonok koncentrációja tehát csökken, és így kristályosodás már nem történik. A fenti folyamat eredménye, hogy a nyál és a cervix-váladék csak a fogamzásképesség 6-8 napos időtartama alatt kristályosodik. A fogamzásképes időszakban mindkét fenti folyadék kristályosodási képe jellegzetes, erősen szálkás, páfránylevelekre emlékeztető képet mutat. A nem fogamzásképes időszakban, amikor kristályosodás nem történik, a látott képben nagyszámú körkörös és amorf alakzat található.