Leírás
A tartós fogamzásgátlás egyik legkorszerűbb, legbiztonságosabb módja az intrauterin eszköz (IntraUterine Device – IUD), hagyományos magyar nevén a fogamzásgátló “spirál”.
Az intrauterin eszköz (fogamzásgátló spirál) előnyei:
- Nem tartalmaz hormonokat. Ezzel kivédi a hormonális fogamzásgátlók minden hátrányát, sem véralvadási zavarokat, sem más betegséget nem okoz.
- Fogamzásgátló spirál esetében nincs szükség arra, hogy a pár bármely tagja tevékenységével alakítsa ki vagy segítse elő a védettséget. Éppen ezért a hatékonysága messze felülmúlja a többi módszerét.A tablettát nem szabad elfelejteni bevenni, az óvszert, pesszáriumot megfelelően kell tudni alkalmazni ahhoz, hogy valóban hatékonyak legyenek.
- Nem végleges fogamzásgátlás. Hasonlóan a többi fogamzásgátló módszerhez, használata nem befolyásolja a későbbi teherbeesés valószínűségét.
Hogyan hat a fogamzásgátló spirál?
A tudomány fejlődésével egyre korszerűbb intrauterin eszközök kerültek forgalomba.
- Az első eszközök úgy működtek, hogy megakadályozták a megtermékenyült petesejt (embrió) beágyazódását azzal, hogy enyhe helyi gyulladást idéztek elő a méhüregben.
- Ma a fogamzásgátló hatás jórészt a réztartalomnak köszönhető. Mindnyájan tudjuk, hogy a rézionok bizonyos típusú sejteket elpusztítanak. Emlékszünk még, hogy nagyapáink réz-gáliccal permeteztek, vagy láttuk már képeken, ahogy az egyiptomi fáraók rézvegyülettel festették a szemhéjukat azért, hogy az akkor népbetegségként százezreket megvakító trachoma fertőzést elkerüljék. Éppen így pusztítja el a “spirál” a méhüregbe jutott spermiumokat is.
- Ha mégis maradna túlélő, azok mozgása is megszűnik, tehát nem tudnak eljutni a petevezetékekig, mert a mozgásukhoz szükséges Zn (cink) ionok rézre cserélődnek ki.
- Természetesen a helyi izgalom okozása ezek után is megakadályozza a beágyazódást, ha mégis létrejönne embrió.
Kinek ajánlott fogamzásgátló spirált használni?
Már szült nőknek
- Szoptatós anyáknak
- Hormont szedni nem akaró, vagy eü. okokból nem szedő hölgyeknek
- 35 év feletti nőknek
ajánlják.
“Spirált” csak nőgyógyász helyezhet fel ill. távolíthat el. El kell tehát menni hozzá, megbeszélni az esetleg felmerülő kérdéseket (ellenjavallatok, esetleges szövődmények, stb.), és ha minden rendben van, akkor kérni, hogy írja fel. Mivel több típus van forgalomban, érdemes megkérdezni az orvost, melyik lenne Önnek a legmegfelelőbb.