Milyen összetételben tartalmaz tápanyagokat a kendermag?
Kendermagolaj, az igazi csoda!
A kendermag nagyjából 30 százaléka növényi olajat tartalmaz: linolénsavban és alfa-linolénsavban, vagyis omega-6-ban és omega-3-ban nagyon gazdag. A kendermag emellett jó minőségű növényi fehérjét is magas arányban tartalmaz (jóval többet, mint a népszerű chiamag vagy lenmag), így azoknak is jó választás lehet, akik szeretnék kiváltani az étrendjükben az állati eredetű fehérjéket.
A kendermagban E-vitamint, B-vitaminokat, kalciumot, rezet, vasat, magnéziumot, mangánt, káliumot és cinket is találhatunk.
Magas rosttartalma igen jót tesz az emésztésünknek: a rostok részben kiegyensúlyozóan hatnak a vércukorszintre, részben pedig segítik a megfelelő állagú és mennyiségű széklet “előállítását”, vagyis azt, hogy salakanyagok könnyebben távozhassanak a szervezetünkből. Aki nem bírja, vagy már unja a lenmag-, és útifűmaghéj-kúrát, az nyugodt szívvel lecserélheti hántolt kendermagra.
A kendermag fogyasztása (a benne található egészséges zsíroknak köszönhetően) csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának rizikóját is. Állatkísérletekből például kiderült, hogy a kendermag vagy a kendermagolaj csökkentheti a túl magas vérnyomást, a vérrögök kialakulásának rizikóját, és segítheti a szívroham utáni felépülést is.
A kendermagban fellelhető fehérje a legmagasabb szinten hasznosítható növényi fehérjék közé tartozik. A kendermag fehérjéje rendkívül könnyen felszívódik, így nagymértékben hozzájárulhat az egészséges immunrendszer fenntartásához. Fehérjében olyannyira gazdag, hogy vetekszik a szójával, de vele szemben még emészthetőbb is.
Ugyancsak gazdag omega-3 és omega-6 zsírsavakban is. Nagyon jótékony hatással van a szervezetre: tisztítja beleket, csökkenti a székrekedést, esszenciális zsírsavai segítségével oxigén juttat a sejteknek, védi a szívet, gyorsítja a sebgyógyulást, csökkenti az ízületi fájdalmakat és gyulladásokat. Emellett segít a bőr, a haj és a köröm egészségének megőrzésében.
A kendermagból magas tápértékű olaj sajtolható ki. Ez az olaj tartalmazza az immunrendszer számára fontos gamma-linolénsavat is (GLA). Növeli a prostaglandin képződését és segíti a gyulladások kezelését. A menstruáció előtt fellépő fájdalmak, ízületi gyulladások és a cukorbetegség-eredetű idegbántalmak enyhítése is kiváló.
A kendermagolaj viszonylag magas omega-3 zsírsav tartalommal rendelkezik, aminek szerepe van a koleszterin anyagcserében, megelőzi a vérrögképződést, ahogy meggátolja a vérlemezkék leragadását is.
A kendermag hatása a szervezetre
Összetevői közül kiemelkedik a nagy mennyiségű fehérjetartalma, ami emberi szervezet számára az egyik leginkább hasznosítható növényi eredetű fehérje.
Könnyen emészthető, nagyon gyorsan felszívódik, ezen a tulajdonságai miatt pl. nagyon jó alternatíva az állati eredetű fehérjék pótlására.
Továbbá növeli az energiaszintet, az anyagcserét, enyhíti az ízületi gyulladással járó tüneteket és sportolás után is segít az izmok regenerálásában.
A másik kiemelkedően jó adottsága a magas telítetlen zsírsav tartalma.
Kitűnő forrása az omega-3 és omega-6 esszenciális telítetlen zsírsavaknak. Ezeket a szervezetünk nem képes előállítani, így tehát külső forrásból, táplálékkal kell felvennünk. Ma a táplálkozásunk kevésbé gazdag az omega3-, de túlságosan gazdag az omega6 zsírsavakban (1:3-1:5 helyett akár 1:30), és ez az eltolódás hozzájárulhat pl. a gyulladásos folyamatok kialakulásához. Mivel a kendermagban lévő omega3 és omega6 aránya 1:3, ezért a fogyasztása az emberi test számára nagyon hasznos.
Tartalmaz Omega-9 zsírsavat is, ami nem esszenciális zsírsav, ez azt jelenti, hogy az emberi test képes előállítani, de mivel csak korlátozott mennyiségben, ezért ajánlott figyelni a rendszeres bevitelére, amire a kendermag ugyancsak alkalmas.
Jó hír még, hogy sok olyan zsírsav található a kendermagban, ami az emberi agy egészséges működéséhez szükséges. Ezért a kendermag rendszeres fogyasztása segíti megelőzni az agynak olyan olyan degeneratív betegségeit is, mint pl. az Alzheimer-kór és Parkinson-kór. Továbbá javítja a memóriát és enyhíti a tüneteit a depressziós, szorongásos betegségeknek.
A kendermagban számos ásványi anyag is megtalálható még, mint például kalcium, vas, foszfor, magnézium, kálium, cink, mangán és réz. Ezenkívül E-vitamint és B-vitaminokat (B1, B2, B3 és B6) is tartalmaz.
A kendermag fogyasztásával bevitt sokfajta tápanyagnak rengeteg pozitív élettani hatása van még: segítik az antioxidánsok termelődését, hozzájárulnak a szív-és érrendszer megfelelő működéséhez, segítenek megelőzni a szívbetegségek kialakulását és karbantartani a vérnyomást és a koleszterinszintet, segítenek helyreállítani és egyensúlyban tartani a vércukor szintet is (az egészséges zsírok segítenek a glükóz felszívódásában a véráramban és így hamarabb és hatékonyabban energia lesz belőle), és az immunrendszert is erősítik. Emellett segít a bőr, a haj és a köröm egészségének megőrzésében.