A borsosmenta illóolajat a növény virágzó hajtásaiból vízgőz-desztillációval nyerik ki. Az illóolaj színtelen, vagy enyhén zöldessárga színű, jellegzetes friss, mentaillattal. Legfontosabb alkotórésze a mentol, a mentil-acetát és a menton.
A borsosmentaolaj antimikrobiális, emésztésjavító, epehajtó, görcsoldó, frissítő, helyi érzéstelenítő és fájdalomcsillapító hatásokkal rendelkezik, ezért alkalmazása meglehetősen sokrétű.
Alkalmazásának egyik legfontosabb területe a különböző emésztőrendszeri megbetegedések (epehólyag-bántalom, máj- és hasnyálmirigy elégtelenség, gyomor- és bélgörcsök, fokozott bélgázképződés, fokozott bélingerlékenység), melyek kezelésére szélhajtó-, gyomor- és epehajtó cseppek, emésztést elősegítő és gyomorgörcsoldó tabletták, lágyzselatin kapszulák, illetve instant teák alkotórészeként használják.
A borsosmentaolaj ugyancsak nélkülözhetetlen orvossága a különböző légúti megbetegedéseknek is, melyek kezelésére inhalálószerek, légzéskönnyítő szaunaolajok, köhögés elleni szirupok, légzéskönnyítő hatású gyógycukorkák és mellkasi krémek, bedörzsölők alkotórészeként kerül felhasználásra.
Fertőtlenítő hatása és erőteljes mentolos illata miatt légfrissítőként is jól használható, pl. dohányosoknál a szoba levegőjének frissítésére, vagy a tanulás, a koncentráció fokozásának érdekében.
Fontos szerepe van a szájhigiéné fenntartásában (pl. a kellemetlen szájszag megszüntetésében és a friss lehelet biztosításában), illetve a különféle szájüregi folyamatok kezelésében, melyeknél szájvizek, fogkrémek és rágógumik alkotórészeként kerül felhasználásra.
A borsosmentaolaj hűsítő, helyi érzéstelenítő hatását mozgásszervi bántalmak és sportsérülések kezelésénél hasznosítják, részben masszázs- és fürdőolajok, részben terápiás céllal ajánlott készítmények (gélek, krémek, kenőcsök, tapaszok) alkotórészeként.
Az olaj hűsítő, értágító és fájdalomcsillapító hatását a migrén kezelésében szintén hasznosítják különböző koncentrációjú bedörzsölőszerek alkotórészeként, önmagában vagy más illóolajokkal társítva.
Mindezek mellett különböző bőrápoló készítmények (pl. viszketést csillapító szerek) alkotórészeként, illetve rovarcsípések következtében kialakuló gyulladások kezelésére alkalmas készítményekben.
Figyelem! A borsosmentaolaj enyhén toxikus, nem irritáló, nem érzékenyítő, nem fototoxikus. Belsőleg és külsőleg egyaránt óvatosságot igényel az alkalmazása. Egyik ismert mellékhatása, hogy kisgyermekeknél belélegzéskor (inhalálás) légzésbénulást válthat ki (Kratschmer-Holmgren reflex) és emiatt 3-5 éves korig ellenjavallt a használata az orr környékén, illetve az orrban. Homeopátiás kezelések esetén szintén ellenjavallt az alkalmazása.
Gyártó – Aromax Zrt.
Kiszerelés – 10 ml